Masz problem z nauczeniem się słówek na sprawdzian? Nie potrafisz zapamiętać ważnych dat? Nie ma w pobliżu osoby, która moglaby cię przepytać? Na wszystkie te problemy rozwiązaniem może być Wkuwacz. Jest to darmowy program ułatwiający naukę. Autor ogranicza się do nauki slówek, ale ma on znacznie więcej możliwości.

Idea działania programu jest bardzo prosta. Wybiera on z bazy losowe pytanie i czeka aż udzielimy odpowiedzi. Nie musimy nic wpisywać. Wystarczy, że odpowiemy sobie w myślach. Kiedy jesteśmy gotowi klikamy na Pokaż odpowiedź i możemy wtedy sprawdzić, czy nasza odpowiedź zgadza się z odpowiedzią w bazie danych. Oceniamy się w skali: dobrze, średnio, źle. Program prowadzi statystyki w których możemy zobaczyć nasz postep. Wadą jest jednak to, że podczas zamykania programu w żaden sposób nie jest zapisywany zestaw z którego korzystaliśmy i statystyki. Za każdym razem zaczynamy od nowa.

Skąd wziąć zestawy?

Autor w paczce z programem dołącza kilka baz przeznaczonych do nauki słówek, ale nie spełnią one pewnie oczekiwań większości z was. Na szczęście w programie jest wbudowany edytor zestawów. Możemy więc stworzyć własny zestaw i umieścić w nim to co chcemy. Dla większości pewnie będzie to najtrudniejszy etap, ponieważ wpisywanie kilkuset słówek nie należy do przyjemności. Jednak na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że też jest kształcące. Jeśli więc przełamiemy lenistwo czeka nas wprowadzanie kolejnych pytań i odpowiedzi na nie. Do każdego pytania możemy ustalić sobie prawdopodobieństwo występowania danego pytania. Jeśli chcemy, aby program pytał „w obie strony”, czyli na przykład podawał słówko angielskie do przetłumaczenia na polski lub polskie do przetłumaczenia na angielski, nie musimy wpisywać wpisywać pytać w obydwu językach. Wystarczy uzupełnić rubryki dla jednego z nich, a następnie wybieramy z menu: Wypełnij krzyżowo. Dodane zostaną nowe pola, w których odpowiedzi zamienione są z pytaniami. Prawda, że proste? Wystarczy poświęcić trochę czasu i wpisać sobie to czego chcemy się nauczyć. Mogą to być słówka, daty, wzory, czy też inne rzeczy, których ciężko sie nauczyć.

Czego jeszcze potrzeba?

Program oparty jest o platformę .NET, więc można go używać na wielu platformach. Wystarczy zainstalować .Net Framework 1.1, lub w przypadku Pocket PC .Net Compact Framework 1.1. Zapewne macie je (lub nowsze wersje) w swoich komputerach, ale jeśli nie, to znajdziecie je na witrynie Microsoftu. Polecam zapoznanie się z tym programem, ponieważ naprawdę pomaga. Dzięki niemu mam już dwie piątki na angielskim z kartkówek ze słówek i mam nadzieję, że na tym się nie skończy. 😛