Sainti.pl

Blogowanie na WM cz.1 - Writer

Posted on March 3, 2010  •  3 minutes  • 521 words

Czy jest jakiś program do pisania bloga na Windows Mobile? Spotkałem się z tym pytaniem już kilka razy. Jestem użytkownikiem tego systemu od kilku lat i znam sporo oprogramowaniu dla niego. Blog też mam (może niezbyt często aktualizowany), więc postanowiłem opisać programy, które umożliwiają mobilne blogowanie. Dotąd podobne artykuły pisałem dla pda2day (np. Mobilne mikroblogi w numerze z maja 2009), ale tym razem postanowiłem zamieścić opisy poszczególnych programów tutaj, a dopiero później zebrać je razem w magazynie. Używam WordPressa, więc będę się skupiał na tej platformie, ale większość programów umożliwia integrację z kilkoma różnymi systemami blogowymi.

Pierwszym i najmłodszym programem do pisania bloga na palmtopie jest Writer. Aplikacja ta jest próbą przeniesienia funkcjonalności znanej z Windows Live Writer na urządzenia przenośne. Niestety do tego jeszcze długa droga, ale program ciągle jest jeszcze w fazie beta i wygląda na to, że czescy autorzy powoli będą go rozwijać. Z obecnej wersji, mimo tylko podstawowych funkcji, już da się korzystać.

Writer nie ma pliku instalacyjnego. Zdecydowano się go udostępnić jako archiwum zip, którego zawartość wystarczy wypakować gdzieś w pamięci urządzenia lub na karcie pamięci. Ma to swoje zalety, bo mamy pełną kontrolę gdzie znajdują się pliki, ale musimy sami stworzyć sobie skróty do programu lub otwierać go z poziomu eksploratora plików.

Na ekranie głównym znajdują się przyciski do tworzenia nowego artykułu, publikacji, ustawień i informacji o programie. Zacznijmy od konfiguracji konta. Możemy ich dodać kilka, jeśli prowadzimy więcej blogów. Writer używa MetaWeblog API, więc przy dodawaniu konta musimy podać lokalizację pliku xmlrpc.php na serwerze, login i hasło. Obecnie autorzy potwierdzają wsparcie dla Joomli, WordPressa, Drupala i Nucleusa. W ustawieniach wiele nie znajdziemy.  Jeśli mamy drogie połączenia GPRS, warto zaznaczyć ostrzeganie o próbie połączenia z internetem.

Największą wadą programu jest to, co powinno być jego najmocniejszą stroną, czyli tworzenie wpisu. Jedynym plusem jest ściąganie kategorii z serwera. Mamy możliwość nadania wpisowi tytułu i napisania treści, ale z tą drugą częścią mogę już był kłopoty. Tagów, czy dodawania obrazków nie ma. Jedynymi opcjami edycji jest pogrubienie, pochylenie i podkreślenie tekstu.  Możemy jednak używać tagów HTML dla uzyskania lepszych efektów, ale musimy je sami wprowadzić do tekstu. Prawdopodobnie napotkamy przy tym sporo problemów. Pole do wprowadzania tekstu jest źle zaprojektowane. Klawiatura ekranowa zasłania je niemal całkowicie oraz zasłania wprowadzany tekst. Nie ma też suwaka, którym można by było nawigować przy dłuższych wpisach. Sytuacji nie poprawia przełączenie w orientację poziomą, ponieważ pole nie zmienia swojego rozmiaru. Pisanie posta w programie jest naprawdę męczące. Znacznie wygodniej napisać go w innym programie i po prostu skopiować jego treść.

Publikacja posta może się odbyć od razu po jego napisaniu, lub też zostać odłożona na późniejszy okres, gdy będziemy mieli lepszy dostęp do internetu. Proces publikacji sprowadza się do zaznaczenia elementów, które mają zostać wrzucone na stronę, oraz kont na których mają się znaleźć. Plusem jest niewątpliwie niewielkie wykorzystanie łącza, ponieważ jest ono potrzebne tylko przy pobieraniu kategorii i wysyłaniu wpisu.

Jak podsumować Writera? Na razie jest to prosty program, jednak spełnia swoje podstawowe zadanie. Umożliwia tworzenie (dla upartych) i zamieszczanie wpisów na blogu. Obecnie nie zadowoli bardziej wymagających użytkowników, jednak warto śledzić jego powolny rozwój, bo kolejne wersje mogą to zmienić.

Obserwuj mnie

Wrzucę coś od czasu do czasu