W punktach - sierpień 2023

W punktach - sierpień 2023

📷 W lipcu zaniosłem swój aparat do serwisu, ponieważ przycisk migawki myślał, że cały czas jest wciśnięty. Na początku sierpnia udało mi się go odebrać. Wyczyszczony i działający. Można robić fotki!

📸Fotka główna zrobiona właśnie moim naprawionym aparatem. Pełnoklatkowy obiektyw 50mm z matrycą APS-C wydaje się nieco za wąski, więc postanowiłem spróbować czegoś szerszego i kupiłem Samyang 30mm f2.8. Jeszcze nie testowałem, ale jest rozmiarowo jest kompaktowy i pasuje do Sony A6000.  

🏅Udało się w końcu wystartować w maratonie na rolkach w Pucharze Śląska w Katowicach. Ostatni raz na takich zawodach jechałem prawie rok temu i niestety forma pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Niemniej, po ostatnich komplikacjach zdrowotnych dobrze było wrócić do ścigania (nawet jeśli pary w nogach zabrakło w połowie dystansu).

🪟Ciekawostka z Windowsa - jeśli w Task Menagerze lista procesów odświeża się zbyt szybko, to wystarczy wcisnąć CTRL, aby zatrzymać to odświeżanie. Zwykle wystarczy mi posortowanie po używanych zasobach, ale miło, że takie tricki też przewidzieli.

🧛Inna ciekawostka, o wampirach. W pośredniowiecznej Polsce robiono groby przeciw wampirom i zdarzało się grzebać zmarłych przypinając im kłódki do stóp lub nawet umieszczać sierp przy gardle. W razie gdyby zmarły nagle wstał, od razu skróciłby się o głowę.

🔮Mythic Computer - gość robi customowe komputery, które bardziej przypominają nowoczesne, ekskluzywne maszyny do pisania z drewna i skóry niż zwykłe, metalowe skrzynki. Może sam design nie trafia w moje gusta, ale koncepcja bardziej minimalistycznej maszyny zbudowanej pod konkretne potrzeby ma według mnie swój urok.

🔍Internet się zmienia i dotychczasowa rola Google jako wyszukiwarki zdaje się maleć. Z jednej strony trochę szkoda, bo trzeba będzie się dostosować do nowej rzeczywistości, ale z drugiej strony może to i lepiej (już od jakiegoś czasu Google stało się kolejną korporacją i zapomniało o "Don't Be Evil").

🏃‍♂️Postanowiłem dorzucić statystyki sportowe, w nadziei, że będą motywować do ich poprawiania. W sierpniu zrobiłem 143km na rolkach, 82km podczas spacerów z psem, 15km na rowerze i 6km biegając.  

📖Przeczytane książki:

  • A Life With Footnotes - The Official Biography by Terry Pratchett. Lubiłem Pratchetta, więc z ciekawością przeczytałem jego biografię. Nie jest do końca auto-, bo napisana na podstawie jego zapisków przez jego asystenta Roba Wilkinsa. Jak to u Pratchetta, jest sporo przypisów, można się pośmiać, ale też na końcu trochę wzruszyć.
  • How to build a car - Kolejna autobiografia, tym razem przez jeszcze żyjącego autora - Adriana Neweya. Opisuje on swoją przygodę z projektowaniem samochodów. Kończy się gdzieś w okolicach 2017 roku, więc najnowszych trendów w F1 jeszcze nie zawiera, ale mimo to interesująca jest retrospekcja tego jak te samochody wyewoluowały i jak aerodynamika ma wpływ na to jak szybko jeżdżą.
  • Mężczyzna imieniem Ove - polecajka od dziewczyny. Lekka i zabawna książka o specyficznym staruszku. Chyba trafiła do mnie, bo niektóre jego cechy widziałbym też u starszej wersji siebie. 😝
Na pewno są ludzie, którzy nie wierzą, że można wyrażać uczucia poprzez samochody. Ale oni się mylą.

📺Seriale w TV:

  • Good Omens - wyszedł drugi sezon. Już nie na podstawie książki, więc nie bardzo wiedziałem czego się spodziewać, ale wyszło całkiem przyjemnie. Tematem przewodnim była tutaj miłość. Zakończenie gdzie nie wszystko kończy się szczęśliwie pozostawia trochę opcji dla kolejnego sezonu.
  • Twisted Metal - W grę nie grałem, ale że polega na ściganiu się samochodami w postapokaliptycznym świecie, to serial postanowiłem sprawdzić. Nie jest może najwyższych lotów, ale oglądało się nawet nieźle. W roli głównej Anthony Mackie, czyli Falcon i przyszły Kapitan Ameryka. Jedyny zgrzyt miałem z komputerowo generowanymi ujęciami z jazdy samochodów, które były mało naturalne. Skoro jednak całość jest na podstawie gry, to może taki był zamysł.