Dzień dzisiejszy uważam za oficjalny start tej strony.

Powstała ona jako miejsce, gdzie mógłbym podzielić się z innymi tym, co uważam za ciekawe, interesujące i przydatne. Chciałbym, aby był to rodzaj notatnika, który zawiera rzeczy dla mnie ważne, ale też mogące się przydać innym. Nie liczę na wiele odwiedzin, ale miło by było gdyby raz na jakiś czas ktoś tutaj zajrzał.

Dlaczego blog?

Dla strony wybrałem formę bloga. Dla wielu źle się ona kojarzy. Dla mnie też na początku słowo blog było równoznaczne z różowym pamiętnikiem nieszczęśliwie zakochanej nastolatki komplikującej jak tylko można wizualny odczyt treści. Jednak z czasem pojawiło się sporo profesjonalnych blogów, a także znane firmy zaczęły korzystać z tego rozwiązania (Microsoft, czy Opera). Postanowiłem więc, że forma bloga byłaby też odpowiednia dla mojej strony.

Drugim dylematem było miejsce utworzenia strony. Z miejsca odrzuciłem serwisy oferujące miejsce na bloga. Chciałem mieć większą kontrolę nad tym co tworzę, a dedykowane systemy mi tego nie umożliwiały. Stworzenie swojego systemu jednak zajęłoby zbyt wiele czasu, więc postanowiłem skorzystać z gotowego systemu CMS (systemu zarządzania treścią) i postawienie go na własnym serwerze. Wybrałem WordPressa, ponieważ już wcześniej czytałem o nim pochlebne opinie jako o systemie w miarę prostym, ale oferującym duże możliwości. Na serwer wybrałem ovh.org, ponieważ w chwili obecnej płatny hosting nie jest mi potrzebny, a z ovh mam pozytywne wspomnienia (działa tam forum klasowe). Na temat wybrałem Zen In Grey zrobiony przez Sajith M. Musiałem jednak zrobić kilka drobnych poprawek w arkuszu styli i formatowaniu wpisu. Do tego doszło jeszcze spolszczenie go.

WordPress oferuje dużo wtyczek rozszerzających funkcjonalność. Kilka już dodałem, inne będą dodawane jak będą potrzebne. Nie chce tutaj wszystkich opisywać, będę to robił w osobnych wpisach. Aby być na bieżąco z tym co dzieje się na stronie udostępniam kanały RSS w których będą pojawiać się nowe wpisy. Jeśli nie wiecie co to jest, wkrótce też to przybliżę.

Tak więc po zrobieniu wszystkich tych czynności mogę uznać stronę za otwartą. Zapraszam wszystkich do częstego jej odwiedzania.

Start