Dużo osób narzeka, że Windows Mobile jest brzydki. Co więc mają zrobić ci, którym wygląd systemu na ich urządzeniu się nie podoba, lub już się opatrzył? Zainteresować się programami, które zmieniają wygląd systemu.

W poprzednich numerach mogliście poczytać o różnych wtyczkach ekranu Today, jak i tworzeniu tematów dla niego. Nie są to jedyne sposoby na poprawienie wyglądu naszego systemu.

Od pierwszych wersji mobilnego Windowsa, aż do najnowszej wersji 6.5, wygląda on podobnie. Nic dziwnego, że znaleźli się ludzie, którym domyślny wygląd nie odpowiadał i chcieli go zmienić. Dzięki Lakeridge Software powstały programy z serii Wisbar, które dają możliwość dużej ingerencji w wygląd systemu. W kilku kolejnych artykułach postaram się przybliżyć ich działanie.

Rodzina Wisbar składa się z trzech programów. Wisbar Lite jak nazwa wskazuje jest najlżejszą, okrojoną wersję. Do systemu dodaje tylko kaskadowe menu Start, miernik baterii i task managera do zamykania aplikacji. Jego funkcjonalność z powodzeniem można zastąpić darmowymi aplikacjami. Z tego powodu nie będę poświęcał mu więcej miejsca.

Kolejnym z produktów Lakeridge Software jest Wisbar Advance. Dzięki niemu zmienimy wygląd systemowych pasków i innych elementów systemu. Dzisiejsza część będzie poświęcona właśnie jemu.

Ostatni z rodziny Wisbar Advance Desktop, jest zamiennikiem ekranu Today. Dzięki niemu możemy stworzyć interfejs, jaki nam się zamarzy z różnymi miernikami, skrótami, okienkami, czy wirtualnymi stronami.

Trochę mitów

Czytając wypowiedzi na różnych forach można sobie wyrobić dość negatywną opinię o programach z serii Wisbar. Zarzuca się im powolną pracę, „mulenie” systemu i pożeranie wolnej pamięci. Wiele w tym prawdy, gdy rozpatrujemy starsze wersje programów, czy też użytkowników wgrywających przeładowane tematy do swoich nie najszybszych urządzeń.

Musimy pamiętać, że jak każdy program, także Wisbar, potrzebuje określoną ilość zasobów do swojego działania. W najnowszych wersjach wydajność znacznie się poprawiła, jednak na wgrywane przez nas tematy musimy uważać sami. Jeśli nie przesadzimy z ilością i wielkością elementów nie zauważymy większej zmiany w działaniu systemu. Pisząc ten artykuł korzystam z Wizarda z procesorem 200MHz oraz 64MB pamięci RAM i nie mogę narzekać na jakąś szczególną powolność.

Wisbar Advancce

Jak już wcześniej wspomniałem, w tym numerze zajmiemy się jedynie Wisbarem Advance. Na potrzeby artykułu używam wersji oznaczonej numerem 3.5.3.5, ale na forum producenta można znaleźć już wersję 4 w fazie beta, która poprawia działanie na systemach Windows Mobile określanych, jako 6.5.1.

Instalacja programu nie wyróżnia się niczym szczególnym (może oprócz konieczności zaakceptowania licencji programu) i już po chwili możemy zayważyć drobne zmiany na naszym ekranie. Na pasku widać ikony uruchomionych programów, a po wciśnięciu przycisku start rozwija się kaskadowe menu. To jednak tylko drobna próbka tego, co możemy zrobić z tym programem.

Zmieniamy wygląd pasków

Przyjrzyjmy się jak wygląda proces upiększania systemu przy pomocy Wisbara Advance. Zaczniemy od ustawienia gotowego tematu. W Internecie można znaleźć dziesiątki różnych tematów przygotowanych przez użytkowników. Swoje poszukiwania radzę zacząć od forum programu. Użyty przeze mnie temat OSX Tiger, inspirowany systemem MacOS, pochodzi właśnie stamtąd.

Najpierw musimy oczywiście ściągnąć, rozpakować i wrzucić temat na kartę pamięci lub do pamięci telefonu. Następnie na palmtopie wchodzimy w Settings, w zakładkę Personal. Po zainstalowaniu Wisbara pojawi się nam tam ikona Theme Managera . Uruchamiamy go i do wyboru mamy kolejne ikony odpowiedzialne za różne tematy : graficzne, dźwiękowe i animacje. Chcemy zmienić wygląd systemu, więc uruchamiamy Wisbar Theme. Na ekranie zobaczymy listę zainstalowanych obecnie tematów. Jeśli nie widzimy naszego tematu mu simy go zainstalować. Wybieramy Menu>Install i nawigujemy do tematu, zaznaczamy go i wybieramy OK. Teraz powinniśmy go już widzieć na liście. Teraz wystarczy go zaznaczyć i kliknąć Apply. W tym momencie program pyta, które dodatkowe elementy ma zaimportować. Zaznaczamy „Taskbar buttons”, aby przyciski na pasku ładnie komponowały się z tematem. Nasz temat nie ma dodanych dźwięków, więc nie ma potrzeby zaznaczać opcji „Sound scheme”, jednak przy bardziej rozbudowanych tematach są one dostępne. Po kliknięciu O K i odczekaniu krótkiej chwili naszym oczom ukaże się odmieniony Windows Mobile. Do kompletu możemy jeszcze ustawić temat ekranu Today dołączony do skórki.

Co jeśli chcemy zmodyfikować już istniejący, lub stworzyć swój własny temat? Oczywiście istnieje taka możliwość. W oknie z listą zainstalowanych tematów wybieramy któryś i wybieramy Menu>Customize. Zobaczymy listę ikon odpowiedzialnych za grupę elementów wyglądu, który możemy zmienić. W większości znajdziemy jeszcze odnośniki do poszczególnych części, a następnie dokładne ustawienia dotyczące tego elementu. Ilość elementów, które można zmienić jest ogromna: od pasków, przez ikony i okienka notyfikacji, do checkboxów. Opis wszystkiego bez problemu podwoiłby objętość artykułu, więc nie będę zanudzał tych, którzy tego nie potrzebują. Zainteresowani na pewno poradzą sobie nawet metodą prób i błędów. Po dokonaniu zmian możemy zaobserwować, że aktualnie używany temat zmienił się na „Custom theme”. Aby nasza praca nie przepadła należy ją eksportować wybierając Menu>Export.

Ustawienia

Do ustawień możemy do stać się z menu Start, lub menu na Taskbarze. Widzimy tam ikony reprezentujące poszczególne elementy, które w Wisbarze możemy zmienić . Nazwy mówią same za siebie, więc myślę, że nie potrzeba tu wielu wyjaśnień. Z podstawową znajomością języka i elementów systemu, każdy powinien sobie poradzić z dostosowaniem ustawień „pod siebie”. W razie kłopotów, producent udostępnił szczegółową dokumentację.

Podsumowanie

Windows Mobile wcale nie musi być brzydki. Lakeridge Software pokazało, że przy użyciu jednego programu można go drastycznie zmienić, dostosowując wygląd do własnych wymagań. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić. W następnej części zajmiemy się Wisbarem Advance Desktop, dzięki któremu zamienimy nasz ekran Today nie do poznania. Na koniec (na następnej stronie) kilka przykładów użycia zaczerpniętych z oficjalnego forum, oraz przedsmak tego, co można zrobić z Wisbarem Advance Desktop.