Dzisiejsze smartphony potrafią naprawdę wiele. W wielu przypadkach potrafią zastąpić komputery stacjonarne. Mimo to, ciągle sporo czynności jest trudnych do wykonania. Jedną z nich jest drukowanie. Większość programów do obsługi drukarek jest płatna. Producenci sprzętu wprowadzają innowacje ułatwiające prace, takie jak drukarki z adresem e-mail, ale to także wymaga dodatkowych kosztów.

Od niedawna, do drukowania z urządzeń mobilnych można wykorzystać Dropboxa. Umożliwia on przechowywanie plików na serwerze i ich synchronizacje. Dzięki klientom na różne platformy i systemy operacyjne można mieć do niego dostęp praktycznie wszędzie. Czyni to z niego doskonałe narzędzie do pracy w chmurze.

Duże możliwości Dropboxa wykorzystał Amit Agarwal. Stworzył on skrypt VBS, który po uruchomieniu, w folderze Dropboxa zakłada katalog PrintQueue. Jest on później monitorowany i jeśli pojawi się tam nowy plik, zostanie on otwarty i wydrukowany za pomocą domyślnej drukarki, a informacje o tym zapisane w logu.

To rozwiązanie ma sporo zalet. Dropbox jest darmowy i dostępny prawie na każdej platformie mobilnej, czy to przez oficjalnego lub nieoficjalnego klienta, serwis internetowy, czy też e-mail (Habilis).

Jest jednak także kilka wad. Dropbox musi być zainstalowany na komputerze podłączonym do drukarki, co nie zawsze jest możliwe do wykonania. Dokumenty do drukowania muszą być prawidłowo rozpoznawane przez system, aby możne je było otworzyć. Może być problem np. na komputerach bez pakietu Office, czy Adobe Readera.

Skrypty VBS są rozwiązaniem Microsoftu, więc rozwiązanie będzie działać na systemach Windows. Użytkownicy Linuxa i Maca mogą jednak wykorzystać odpowiednia: skrypt basha lub Automatora.