Nie wiem jak Wy, ale ja słuchając muzyki, poświęcam sporo uwagi na słowa piosenek. Czasami mimo średniego utworu, za sprawą dobrego tekstu, słucham go prawie na okrągło. Aby jednak móc czerpać przyjemność z odbioru świetnego tekstu najpierw trzeba go zrozumieć. Czasami też słuchając muzyki chce się wręcz zaśpiewać wraz z wykonawcą. W tym momencie występuje sporo pomyłek wynikających z nieznajomości tekstu.

MiniLyrics jest programem, który może nam pomóc w lepszym odczytaniu utworu, czy też jego zaśpiewaniu. Jego zadaniem jest wyświetlenie tekstu piosenki granej aktualnie przez odtwarzacz w komputerze. Współpracuje z 18 najpopularniejszymi odtwarzaczami. Pełna lista znajduje się na stronie producenta. Tam też można ściągnąć sam program. Jest on rozprowadzany jako shareware i kosztuje prawi $19.95 lub $24.95 za licencję dla 3 użytkowników. Nie trzeba jednak go kupować. Niezarejestrowana wersja ma taką samą funkcjonalność, jedynie wyskakujące okienko przypomina o tym, że nic nie płaciliśmy i możemy się go pozbyć kiedy zapłacimy. Dostępna jest też wersja dla użytkowników Windows Mobile.

Minilyrics

Obsługa programu jest banalnie prosta. Wystarczy podczas instalacji wybrać playery, z którymi chcemy go zintegrować. Podczas uruchomienia odtwarzacza, uruchomi się także MiniLyrics. Na podstawie tagów rozpozna piosenkę i ściągnie odpowiedni tekst ze swojej bazy danych. Jeśli nie znajdzie odpowiedniego tekstu poprosi nas o jego wybranie z podobnych, lub poinformuje, że nie ma odpowiedniego tekstu w bazie. Za pomocą edytora możemy sami tworzyć teksty.

Trzeba jeszcze dodać, że program nie ściąga zwykłego tekstu (chociaż ma taką możliwość), ale wybiera pliki z rozszerzeniem .lrc, które prócz samego tekstu posiadają informację kiedy dany tekst pojawia się w utworze. Może więc posłużyć jako rodzaj karaoke. Jeśli tekst nie jest zbyt dobrze zsynchronizowany mamy możliwość drobnej jego korekty, lub całkowitej edycji.

Wiem, że istnieją różne inne sposoby na zdobycie tekstu piosenki, czy też prostego Karaoke, jednak MiniLyrics wydaje mi się najszybszy i najskuteczniejszy w tym. Do tego jego obsługa jest dla mnie intuicyjna, może dlatego, że właśnie do niego sięgnąłem najpierw. Jak na razie tylko on też współpracuje z Aimp’em – mało znanym odtwarzaczem, który nie zajmuje tak wiele zasobów komputera jak na przykład Winamp. O tym odtwarzaczu nie będę się teraz rozpisywał. Przyjdzie na niego kiedyś moment.

Ciekawy jestem, jak Wy zapatrujecie się na program tego typu? Używacie MiniLyrics, czy może czegoś innego?