Dawno temu natknąłem się na – wtedy jeszcze wpis na blogu – „Steal Like an Artist”. Austin Kleon zawarł tam ilustrowane porady dla każdego, kto chce być kreatywnym. Zyskały one taką popularność, że zostały wydane później jako książka. Nie wiedziałem jednak, że pojawiły się też kolejne części z tej serii.

Jestem świeżo po lekturze „Show Your Work!”. To tak jakby kontynuacja poprzedniej książki i skupia się nie tyle na samym procesie tworzenia, a na pokazaniu efektów światu. Nie chodzi jednak o autopromocję i spamowanie o swoich dokonaniach, ale o tworzenie rzeczy takich, żeby mogli je odkryć inni. Efekt końcowy nie zawsze jest bowiem najważniejszy, a bardziej liczy się proces i historia jaka za nim stoi.

Tak jak poprzednio – nie ma tam w sumie żadnych odkrywczych treści. Sam spis treści jest dobrym podsumowaniem całej książki. Mimo to warto także przelecieć po zawartości poszczególnych rozdziałów, bo można tam znaleźć kilka ciekawych konceptów, np. czytanie nekrologów żeby pamiętać o tym że czeka nas śmierć i warto wcześniej coś ze sobą zrobić.

Taka prosta i szybka lektura, ale jednak pełno w niej motywujących treści. Na tyle, że mnie też zmotywowała do wzięcia się w garść i napisania tego wpisu (a może i jeszcze kilku).

Nie myślę o sobie jak o artyście, ale mam trochę kreatywnego zacięcia i chciałbym je rozwijać. Do tej pory jednak większość projektów, które zaczynałem, kończyła niedokończona gdzieś w wirtualnej szufladzie bo w mojej ocenie nie nadawała się do upublicznienia. Może w końcu czas to zmienić i pokazać swoją pracę?