Przedwczoraj na Politechnice Łódzkiej odbył się IT Academic Day. Impreza, która ma przybliżyć studentom (i nie tylko) nowoczesne technologie i narzędzia informatyczne. Z dostępnych wykładów zdecydowałem się na udział w wykładzie „Programowanie urządzeń mobilnych”. Nie dlatego, że inne tematy były nieciekawe, ale nie bardzo wiedziałem czego się spodziewać, a nie chciałem siedzieć i nie wiedzieć o co biega. Wrażenia będą więc tylko z tego jednego wykładu.

Prelegentem był Bartłomiej Zass z Microsoftu. Ciekawie i „na luzie” opowiadał o poszczególnych zagadnieniach. Dzięki temu słuchało się go bardzo dobrze. Zaczął od przedstawienia sytuacji na rynku na podstawie wykresu wzrostu sprzedaży. Jak można było się spodziewać, największy wzrost sprzedaży odnotowały urządzenia mobilne, czyli palmtopy, smartphony i inne podobne sprzęty. Następnie przedstawione zostało środowisko narzędziowe, czyli Visual Studio 2008. Krótko przedstawione zostały nowości, które pojawiły się w nowej wersji. Następnie przyszedł czas na przedstawienie .NET Compact Framework, środowiska programistycznego przeznaczonego właśnie dla urządzeń przenośnych. Osobiście, jako osobie, która jeszcze nie programuje w .NET, ten etap nie był może zbyt ciekawy, ale programistom pewnie się przydał.

Potem przyszedł czas na zaprezentowanie czegoś w praktyce. Pierwszą aplikacją był program reagujący na przychodzący sms. Zliczała ona wiadomości o odpowiedniej treści w formie głosowania w ankiecie „Czy Polska zorganizuje Euro 2012?” Głosowali oczywiście słuchacze. Później aplikacja została trochę zmodyfikowana, tak aby automatycznie włączała się po nadejściu smsa. Kolejny, programem była aplikacja szpiegowska, która dzwoniła pod podany numer po nadejściu wiadomości o odpowiedniej treści (telefon o niej nie wtedy informował). Zaraz po tym przedstawiono Device Serurity Manager, który testuje różne poziomy zabezpieczeń. Na koniec było jeszcze trochę o emulacji urządzeń i testowaniu aplikacji, usłudze Exchange i drobne wzmianki o tym czego możemy spodziewać się w przyszłości.

Ogólnie podobało mi się. Prezentacja była dobrze przygotowana i ciekawa. Nie obyło się jednak bez drobnych problemów technicznych, przy prezentacji programów. Wszystko jednak zostało obrócone w żart i w przyjemnej atmosferze można było kontynuować. Właśnie ta dość luźna atmosfera panująca przez cały wykład przypadła mi do gustu. Można było się czegoś dowiedzieć, ale przy tym trochę też się pośmiać. Udział w IT Academic Day, chociaż krótki, uważam za udany. W przyszłości chętnie jeszcze się na nie wybiorę.

IT Academic Day - wrażenia