Dziś jest pierwszy kwietnia, więc pewnie macie ochotę na zrobienie komuś głupiego dowcipu. Jeśli nie macie pomysłu przygotowałem małe zestawienie ciekawych rzeczy, jakie można zrobić z komputerem, aby trochę dokuczyć jego użytkownikowi.

1. Wygaszacz z Ekranem Śmierci

Każdy użytkownik Windowsa spotkał się pewnie z niebieskim ekranem oznajmiającym kłopoty z komputerem. Zazwyczaj jedynym wyjściem po jego pojawieniu jest reset maszyny. Stąd wzięła się nazwa: Niebieski Ekran Śmierci (z ang. Blue Screen of Death). Dzięki wygaszaczowi możemy sprawić, że ten złowieszczy komunikat pojawi sił za każdym razem, gdy odejdziemy na dłużej od komputera. Można go ściągnąć z… witryny Microsoftu. Widać, że nawet tam programiści lubią czasami zażartować. Na innych systemach także można ustawić taki wygaszacz dzięki odpowiedniemu emulatorowi. Wyobraźcie sobie minę zatwardziałego przeciwnika okienek, który na swoim komputerze ujrzy taki widok.

2. Fałszywy pulpit

Żart dosyć znany i łatwy do wykonania. Wystarczy zrobić screena pulpitu (klikamy klawisz PrintScreen i wklejamy obrazek do edytora grafiki), a następnie ustawić go jako tapetę. Następnie ukrywamy pasek zadań i ikony na pulpicie (Prawy klawisz myszy -> Rozmieść ikony -> Pokaż ikony pulpitu). Po powrocie nasza ofiara z pewnością będzie zdezorientowana próbując coć włączyć.

3. Tapeta ze zbitym monitorem

Wykonanie bardzo podobne do poprzedniego żartu, jednak tym razem na tapetę ustawiamy obrazek „psujący” ekran. Doskonałym przykładem jest taka tapeta.Do tego chowamy pasek zadań i ikony, oraz przesuwamy kursor poza krawędź ekranu. Pozostaje nam już tylko obserwować reakcje naszej ofiary.

4. Przejęcie kontroli

Numer dla bardziej zaawansowanych. Za pomocą VNC możemy kontrolować komputer ofiary. Potrzebna jest nam do tego oczywiście sieć, ale w firmie z pewności ona istnieje. W VNC należy tylko zdezaktywować ikonkę w trayu. Teraz możemy patrzeć, jak ktoś bezradnie rozkłada ręce, gdy my kontrolujemy kursor i klawiaturę.

5. Mysz dla sprinterów

Kolejny łatwy do zrobienia żart. Wystarczy zmienić szybkość dwukrotnego kliknięcia na największą wartość. Niewiele osób zdoła je wtedy wykonać. Wyobraźcie sobie frustrację osoby, która próbuje to jednak zrobić. Próbuje, próbuje i próbuje…

6. Niegrzeczny kursor

finger.gif

Jak czułbyś się na miejscu kursora myszy? Wykorzystywany przez cały dzień, bez chwili odpoczynku. Można się zdenerwować i pokazać użytkownikowi co się o nim myśli. Między innymi w tym celu powstał program Finger. Dzięki niemu, co pewien czas (możemy go skonfigurować), kursor pokaże nam środkowy palec, co jak wiadomo, nie jest gestem przyjaźni. Jaka będzie odpowiedź użytkownika? Czy odpowie tym samym? Sprawdźcie sami. 😉

7. Mysie odchody

Kolejna mała aplikacja stworzona w celu respektowania praw kursora myszy. Nie ma on nawet przerwy na pójście do toalety. Gdzieś jednak trzeba załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Jak nie ma przerwy, to trzeba to niestety robić w pracy. Mouse Droppings jest programem, który co kilka sekund generuje właśnie odchody kursora. Czas pomiędzy kolejnymi „potrzebami” można oczywiście skonfigurować tak, aby dostosować go do naszych wymagań.

8. Mapowanie klawiszy

Tym razem coś dla tych, którzy używają klawiatury. Po latach praktyki większość pamięta standardowy układ liter i znaków (a jeśli nie pamięta, to są pokazane na klawiaturze). Co się jednak stanie, gdy zostanie on zmieniony, nawet w małym procencie? Można to zrobić na przykład programem KeyExtender. Jest to trial, ale 40 użyć powinno nam wystarczyć do naszych celów. Dzięki niemu możemy każdy klawisz dowolnie zaprogramować, niekoniecznie zgodnie z przyjętymi standardami.

9. Firefox oszalał

Jeśli chcesz zrobić kawał użytkownikowi Firefoxa, to możesz to łatwo zrobić za pomocą odpowiednich wtyczek. Część z nich działa tylko 1 kwietnia, więc masz mało czasu na ich przetestowanie. Wszystkie zostały zebrane w Total Confusion Combo Pack!. Robią one rozmaite rzeczy. Od odwrócenia kolorów w logu Firefoxa, przez pokazywanie 666 nieprzeczytanych maili, po wstawianie różnych głupich tekstów w różne miejsca strony.

10. Zabawy ze sprzętem

Oczywiście zabawa nie musi ograniczać się do sfery programowej. Równie dobre rezultaty może przynieść mała zabawa z samym sprzętem. Ile osób zresetuje komputer po wcześniejszym odłączeniu myszki i klawiatury od jednostki centralnej? Ile osób pomyśli, że optyczna myszka jest popsuta, ponieważ ma naklejony kawałek taśmy klejącej na spodzie? Jeśli to wam nie wystarcza, zawsze możecie spróbować zamienić żyły w kablu od monitora. Podobnych pomysłów jest bardzo dużo.

Może znacie jeszcze jakieś sposoby na uprzykrzenie korzystania z komputera?

Część drugą z dziesięcioma kolejnymi komputerowymi żartami.